En yaygın HVAC problemleri

Aşağıdaki katkı başka bir yazardan alınmıştır.

Birçoğumuz ısıtma, havalandırma, klima (HVAC) sistemimize bağımlı olduğumuz için, o uzun kış mevsimi ve yaz aylarında evimizi daha sıcak veya daha serin hale getirme yeteneğinin yararını seviyoruz.

Ancak, ısıtma veya klimayı açmaya gittiğinizde ne olur ve işe yaramaz? Bir HVAC onarımına ihtiyacınız olabilir; Birçok profesyonel şirket evinize gelebilir ve sorunu sizin için inceleyebilir. Ve HVAC sorunları yaşadığınızda, küçük bir onarım veya daha büyük bir onarım olabilir. Durumlar, HVAC sisteminizi ne kadar iyi koruduğunuza ve sorunun ne kadar süredir gerçekleştiğine bağlıdır.

Bunlar, çok sayıda ev sahibinin veya kiracının karşılaşabileceği bazı yaygın HVAC problemleridir.

1) Dayanmamış filtreler

Klima filtrelerinizi temizlemediğinizde veya değiştirmediğinizde, bu, toz ve diğer parçacıkların evinize dağıtılmasına neden olabilir. Klima ünitenizin ömrünü uzatmaya yardımcı olmak için hava filtrenizi bir veya iki ayda bir değiştirmeniz veya temizlemeniz gerekir. Hava filtresini korumazsanız, evinizdeki hava akışının kısıtlanmasına neden olarak klimanızın daha fazla çalışmasına neden olabilir. Hava filtrelerinizi temizlememek de sisteminizin aşırı ısınmasına neden olabilir. HVAC sisteminiz evinize hava akışı sunmak için çok çalıştığında veya aşırı ısınma riski altındayken, bu, HVAC sisteminizin tam bir değiştirme gerektirmesine neden olabilir.

2) Hatalı pilotlar ve kontaklar

Evinizdeki HVAC sistemine bağlı olarak, bir pilot veya ateşleme olabilir. Her ikisi de aynı sonucu verir, bu da eve ısı sunar. Ve ısıyı açmaya gittiğinizde hepimiz oradaydık ve işe yaramayacak. Bu, kirli bir pilot, kirli alev sensörü veya kirli brülörlerden kaynaklanabilir. Yüzey Iglitor’unuz veya termokuplunuz, ateşleme için ısı üretmek için alevi tutuşturmak için çok aşınabilir. Başka bir sorun, gaz kaynağınızın alevi aydınlatmak için yeterli gaz üretmemesi olabilir. Tabii ki, bu parçaların düzenli olarak bakımı, bu şeylerin olmasını önlemeye yardımcı olabilir. Ancak, bunun için bir profesyonel aramak isteyebilirsiniz, çünkü gazla çalışmak tehlikeli olabilir.

3) Kirli evaporatör bobinleri

Tıpkı hava filtreleriyle ilgili sorunlar gibi, klima bobinlerinizi hava filtreleri kadar temizlemelisiniz. Zamanla, klima bobinlerinizde kir ve enkaz birikebilir. Bu olduğunda, HVAC sisteminizin evinizde hava üretmek için fazla mesai yapmasına neden olur, bu da sadece onarım almak yerine HVAC sisteminizi değiştirmenize neden olabilir. Önleyici bakım yapmanın bir yolu, gücü kapatmak ve evaporatör bobinlerinizi her ay aşağı indirmektir. Büyük bir sorununuz olana kadar beklerseniz, bir profesyonelde aramanız gerekir.

Unutmayın, HVAC sisteminizin evinizden temiz ve serbest akışlı havaya sahip olmasını sağlamak çok önemlidir. Çok daha önemli bir sorunla gerçekleşirseniz, bir profesyonel aradığınızdan emin olun.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *